MDI s.r.o. - Průmyslová a garážová vrata
montujeme vrata od roku 1991

Vjezdové systémy - Posuvné brány pojezdové

Posuvné brány pojezdové

Brány stranově posuvné, pojezdové po koleji

Tento typ bran se posouvá do strany podél plotu stejně jako samonosné posuvné provedení. Křídlo brány ale není vyneseno, ale pojíždí po vodící dráze, jež je zabudovaná v prahovém základu vjezdu. Křídlo se pohybuje díky speciálním ložiskovými kolečkům, která najdete zabudována pod rámem křídla či jsou v něm přímo zapuštěna. Vertikální držení rámu je opět zajištěno stejným způsobem jako u bran posuvných nesených pomocným sloupkem s vodící kladkou.

Nevýhodou tohoto systému oproti systému neseného křídla brány je složitější a dražší stavební příprava. Důvodem je, že základ s profilem pojezdu křídla je v rozsahu šířky otvoru a v cca délce otvoru i na boční straně zásuvu a dále je nevýhoda v tom, že tělesem profilu se základem zasahujeme do plynulého průběhu nájezdu v prahové úrovni, tj. je vidět, je potřeba jej občas očišťovat od štěrku, sněhu apod. Při volbě ochranných povrchových úprav profilu pojezdu se po kratší době vzhledem k mechanickému namáhání tyto narušují. Snaha o zlevnění připravenosti osazením pojezdového profilu na nedostatečný základ či přímo terén komunikace a pozemek se zpravidla ukáže méně šťastným rozhodnutím, s projevy zvýšeného opotřebení prvků pojezdu i el. pohonu i v závadách na provozu křídla vůbec.

Výhodou pojezdového řešení je možnost vyrobit vrata větší šířky při možnosti volby subtilnější profilové konstrukce a uchycení křídla brány. Nepotřebujeme rovněž tolik místa na straně zásuvu křídla brány do polohy otevření, jako u neseného křídla brány. Toto je vedle řešení extrémních šířek vjezdu hlavní důvod, sice jen občasného, ale stálého místa ve výčtu řešení vjezdových bran.